Senegal
REISIKIRI
Aive ja Andrus

90 reisikirja
83 riiki

Tansaania: Serengeti ja Ngorongoro

detsember 2008
Ida-Aafrikat avastamas
Tansaaniaga seostub eelkõige Serengeti rahvuspark, mis laiub iidsetel masaide aladel 25-30 000 km². Nimi Serengeti tuleneb masaikeelsest sõnast „siringet” ja tähendab tõlkes „lõputu väli”. Seda ta ka on – nii kaugele kui silmapiir ulatub laiub tühjus, mida täiendavad vaid toidu ja joogirännakul olevad loomad.



Serengeti asub vulkaanilisel ala, mis formeerus ca 3-4 miljonit aastat tagasi kui purskasid Ngorongoro vulkaanid. Tänu sellele on pinnas laavaline ja suhteliselt viljakas. Nagu ka Masai Maras, on siin lubatud elada ja karja kasvatada vaid masaidel. Rahvuspargi serv on palistatud nende küladest. Siinsed masaid on oma ehetelt veidi erinevad, kandes lisaks ka valgeid pärlitest punutud mütsikesi.



Serengeti moodustab olulise osa ökosüsteemist, millega kaitstakse iga-aastast knuude ja sebrade rännet. Loomad rändavad miljonite kaupa, otsides süüa ja vett, pakkudes turistidele imelist vaatepilti. Rahvuspargid müüvad karjade rännet kui eraldi vaatemängu ja neil perioodidel on siin turiste pea sama palju kui loomi. Ränne on osa ka krokodillide toitumisahelast, sest jõge ületades, saavad söönuks sajad kui mitte tuhanded nende liigikaaslased.

Veetsime Serengetis kolm päeva ja sõtisime iga päev loomi vaadeldes läbi sadakond kilomeetrit. Kõik suuremad „vaatamisväärsused“ on siin esindatud väga rohkearvuliselt: lõvi, elevant, pühvel, jõehobu, krokodill, leopard, gepard, ninasarvik, sebra, knuu, antiloobid jpt.

Eriti ohtrasti on siin Impalasid, mida lõvide McDonald`siks kutsutakse. Tagantvaates joonistub M-täht väga selgesti välja. :)


Ööbimiskoha osas tuleb arvestada, et isegi telgikoht annab hinna poolest silmad ette linnas asuvatele hotellidele. Alla 60 USDist hinda telgi kohta olemas ei ole. Kui telk ei sobi, peab valima mitmesaja dollarilise lounge, sest vahepealset varianti ei eksisteeri. Telk on väga mugav, sest öine temperatuur alla 20 kraadi naljalt ei lange. Üks oluline telgi eelis on ka selles, et ööbid loomade keskel. Suurem osa neist muutub aktiivseks just öösiti ja siis on eriti põnev :)



Serengetist saab kohe edasi liikuda Ngorongoro rahvusparki, mis on sisuliselt ülisuur vulkaanikraater. Pinnalt aga lame, nii et autoga kergesti läbitav. Kuna ka see on osa iga-aastase loomade rände trassist, siis on vaatepilt muidugi vapustav.


Kuna meie autojuht Augustinol oli sõber Zanzibaril, siis kuulsime aina jutte imeilusast ja muust Tansaaniast täiesti erinevat saarest. Aeg-ajalt ta ka helistas talle ja safari kaheksandal päeval olime küpsed – tahame ka sinna minna! Algas ühine logistikateemaline ajurünnak ning suund Zanzibarile oligi võetud!

TEEKONDVIDEOD