Vatikan
REISIKIRI
Aive ja Andrus

90 reisikirja
83 riiki

Makedoonia

oktoober 2015
Balkani tuur

Makedoonias kohtusime oma heade sõprade Airi ja Jüriga, kes ühinesid meiega reisi viimaseks kaheks nädalaks. Laura jaoks, kes oli meiega esimest korda nii pikal reisil kaasas, oli kõige tähtsam muidugi see, et nüüd oli seltsiks tema parim sõbranna 8-aastane Lisette.

Meie üheks hirmuks oligi reisi alguses, et kuidas küll nelja aastane laps reisil hakkama saab. Oli ju kõik talle esmakordne - pikk lennukisõit, igavad autosõidud, võõrad keeled-kultuurid ja söögid. Aga üsna pea selgus, et kui keegi meist oli üldse parim kohaneja, siis seda oli Laura ning nüüd siit edasi ka Lisette.

 

Kohale jõude selgus, et Makedoonia pealinna Skopje kesklinn on ehitatud täis tõeliselt pompöösseid ehitisi. Võtsime hilisõhtuses linnas ringivaatamiseks takso ja taksojuhi emotsionaalselt jutust võis järeldada, et see säärane pompöössus ei ole kohalike seas kaugeltki tervitatav. Tema sõnul on see lausa naeruväärne kuidas valitsus priiskavad kesklinna rajab, jätmata arvestamata kohalike tegeliku elustandardi ja -stiili. Pilt, mis meile avanes, oli pehmelt öeldes shokeeriv – meenutades meile aastatetagust saabumist Las Vegasesse, kus peale tunde kestvat sõitu kerkib su silme ette tuledest vilkuv irrelaasus.

 

Skopje vanalinnas on mitmeid õdusa hõngu ja hea köögiga restorane. Liha, eriti lambaliha, oskavad nad siin teha suurepäraselt.

 

Siit edasi võtsime suuna Ohridi järve äärde, mis jääb Makedoonia ja Albaania vahele ning on ühtlasi ka lähemal soojematele laiuskraadidele. Belgradis olime sunnitud vahepeal Laurale juba vihmajope ja kummikud ostma, Ohridis saime aga jälle taas päikest ja sooja tunda.

 

Ohridi järve äärne samanimeline vanalinn on väga kaunis ja meenutab vahemerelisi kuurorte. Saime siia Airbnb kaudu suurepärase apartemendi, otse vanalinna südamesse. Korter kuulus kohalikule arstiperekonnale, kelle poeg Petar, olles ise arstiõpingutel pealinna ülikoolis, nende korterit Airbnb kaudu manageerib. Esimesel päeval hängisime mööda tänavaid ringi ja tutvusime kohaliku elu-oluga. Külastatud sai ka kohalikku habemeajajat. Kõik käib siin nn vanakooli kommete kohaselt. Valges kitlis vanahärra suunab sind istuma, muretseb et sul midagi lugeda või vaadata oleks ning ka habemeajamine käib nii nagu muiste – ikka seebivahu ja habemenoaga. Pärast lõhnad kohaliku odekolonni järgi veel mitu päeva J

 

Ohrid on kuulus oma õigeusu kirikute poolest ning UNESCO kaitse all on need eelkõige väga väärtuslike freskomaalingute tõttu. Väikesed pühakojad on tõesti väikesed ja seetõttu ka väga kodused. Need ei ole, nagu meile teada-tuntud kullas ja karras toretsevad üleinimsuurused vene õigeusu kirikud, vaid tõesti väga inimmõõtmelised ja hubased.

Eriti kaunis kirik on püha Jovani kirik mäetipus, mille jalamile saabusime kohaliku turistipaadiga, et paremini kogu linna panoraami hoomata. Jäime siin vestlema uksel oleva piletimüüjaga, kes osutus ajaloo ja religiooni teemadel vägagi erudeerituks. Iga käsitletud teema osas oli tal oma kindel seisukoht ja arvamus.

 

Temalt saime väärtuslikku kohaliku konteksti alast täiendust oma ajalooteadmistele. Makedoonia jäi Jugoslaavia kodusõjast sisuliselt puutumata. Ainsad väljakutsed olid vaid Kosovo sõja ajal, kui üle 300 000 albaanlasest pagulase Makedooniasse põgenes ning siin koos kohalike albaanlastega endale eriõigusi hakkasid taotlema. Mis neil ka õnnestus. Kuigi meile teemat avav kohalik pidas seda igati õigustatuks, siis ikkagi tundus pisut õõvastav, kui siia samassegi Ohridisse sõites nägime tee peal mitmeid külasid, kus lehvisid hiigelsuured punase taustaga Albaania lipud. Tundub, et tasahilju on kõikidel riikidel siin lisaks Serbiale ka oma nn. suur-riigi ambitsioonid põues. Albaania alad on ajalooliselt ulatunud ju oluliselt kaugemale, kui tänased riigipiirid. Ning ka Makedoonial on probleeme samanimelise riigina Euroopa Liidu liikmelisust taotleda, kuna naaberriik Kreeka kardab, et Makedoonial võib tekkida ambitsioone Kreeka samanimelise maakonna osas. Nii et päris pai-poisid pole siin keegi.

 

Püha Sofia katedraal jääb poolele teele matkal linna keskuse suunas. Kuulsaim samanimeline katedraal Hagia Sofia asub Istanbulis, siinne on aga tuntuim oma parimate fresko maalingute järgi. Lõpuks kui vanalinna keskusesse tagasi jõudsime, märkasime ausammast, mis on pühendatud Kirillile ja Metoodile. Üllatuslikult selgus, kirillitsa loojad on siit kandist pärit!

 

Ohridist liikusime mööda järve kallast lõuna suunas ning päris enne Albaania piiri külastasime ka 9-ndast sajandist pärit püha Naumi kirikut. Taas väga kaunis ning erilise õhustikuga klooster ning kirik.


 
TEEKONDVIDEOD