Hiina
REISIKIRI
Aive ja Andrus

90 reisikirja
83 riiki

Hiina: Peking

oktoober 2003
Hiina-Tiibet-Nepaal-India

Niisiis kirjutame teile seekord Pekingist. Oleme siin veetnud 3 päeva ja leidnud peatuspaiga ühes noortehotellis. Pea kõik tähtsamad paigad on Pekingis läbi käidud- alates Hiina müürist kuni Mao mausoleumini välja.

Avastamisrõõmu on olnud kohalike hulgas liikudes päris palju. Näitena võib tuua tunde, kus peale igat söögikorda on käsi krampis...ütleme nii et pulgavilumuseni on veel veidi aega:)
Toidud on siin põnevad. Lettidel on nii tirtse, madusid, konnasid kui ka veel sündimata kanapoegi. Kõik need pistetakse keevasse õlisse ja hõrgutav suutäis ongi olemas. Muidugi ei ole tegelikult lood nii erutavad, sest ka lihtsat Pekingi parti leiab söögikohtadest.

Hiinlased on kombekad inimesed, tundub et neil on Mao õpetus siiani väga hinges (suri teine siiski juba pea 30 aastat tagasi) ja igal pool on tekitatud nii öelda Mao nurgake. Kus iganes ta kunagi käis, seal on sellekohane kenasti raamitud pildike olemas.

 

Kõik see meenutab vaga meie head sopra Leninit. Selle vahega ainult, et siin on see täna eksisteeriv tema meil aga ajaloo prügikastis. Kõikjal lehvivad punased Hiina lipud ja see annab kogu temaatikale vaid värvi juurde. Punane on neil jõukuse ja heaolu värv seepärast seda siin ka kõikjal elavalt eksponeeritakse. Kui soovid erilist külalislahkust üles näidata, siis riputa aga ukse ette punased laternad ja sõbrad ongi platsis;) 

Hiina müür on ikka üks muljetavaldav ehitis küll. Just see absurdne idee, milleks seda tuhandeid aastaid tagasi ehitati teeb asja põnevaks- keset mägesid hakati seina püstitamisega pihta ning eesmärk oli teha see sama pikaks kui on maakera ümbermõõt. Hetkel on ta 7 korda lühem, ca 6000 km pikkune ja uusi ehitusmärke ei paista olevat;) Müüril jalutamise kogemus oli paris põnev, sest vaade, mis sealt avaneb on kena. Kogu müüri pikkuse ulatuses on kokku 10 000 vaatetorni, kust omal ajal vahti peeti. Müür on paljudest kohtadest ka paraku lagunema hakanud ja seeparast on seal kohati paris eluohtlik ronida. Kuid kui juba nii pikk maa on maha lennatud, et seda ainukest kosmosest nähtavat inimkätega loodud ehitist naha, siis võtab igaüks selle ronimise ette. 

Keelatud Linn on võimas paleede kompleks, mis algab Taevase Rahu Väljakult isakese Mao väravaga.

 

Kogu kompleksis on kokku 16 erinevat ja sarnaste Hiina stiilis katustega majakest, mõni suurem mõni vaiksem. Kõik need on täis paljukõnelevaid kujundeid ja sümboleid - alates värvide tähendusest kuni kaitsvate draakonite kujudeni.
Kompleksis elas kokku veidi üle 200 aasta jooksul 24 imperaatorit, kes kõik kuulusid Mingide dünastiasse.

 

Hiinlased ise jaotavad oma valitsejad huvitavate tunnuste järgi - näiteks neljas oli tuntud veinisõber ja temast libisetakse kiirelt üle, kolmas oli seevastu valitseja, kes arendas kultuuri ja teine see, kes tõi pealinna Pekingisse.

Pekingi linnapilt on väga kaasaegne.

Kui jalutad kesklinnas, ei saa aru, millises Aasia linnas oled - kõik on kirevalt sarnane. Sõitsime eile vaatama niiöelda tegelikku Hiinat Hutongi linnaossa ja pilt mis seal avanes vastas rohkem meie nägemusele Hiinast. See on 700 aastase vanusega linnaosa, kus elab tänapäeval ca 2 miljonit inimest. Kitsastele ja pimedatele tänavatele avanevad suurte sisehoovide uksed, millest sisse vaadates näed kuidas 6-7 perekonda seda pisikest hoovi ja kambrikesi jagavad. Tänavad on muidu puhtad, koristatud ja prahivabad. Viimastel aastakümnetel on valitsus sinna püstitanud ka ühiskondlikud WC'd et inimesed saaksid kuskil kohas asjal käia, enne seda toimetati kogu tegevus seal kus juhtus. Võib vaid ette kujutada milline Hutong siis välja nagi.

 

Homme võtame ette Pekingi ooperi. Teised rännumehed on meid siin küll hoiatanud, et kultuurishoki saamisest päästab meid vaid see, et etendus on vaid 1,5 tundi pikk, eks paistab. Teised on aga soovitanud minna vaatama kuulsat Hiina akrobaatika showd - seal pidi midagi silmale enamat olema - ikkagi tsirkuse moodi või nii. Valime vist ikka ooperi, loodan, et elame selle üle.

Ülehomme asume teele edela Hiina poole Xiani, kus on kuulsad Terrakota sõdalased, tervelt 7000 tükki.

Uute kuulmisteni ja andke ka marku, mis Eestis toimub!

TEEKONDVIDEOD