Peruu
REISIKIRI
Aive ja Andrus

90 reisikirja
83 riiki

Uruguay

oktoober 2012
Ladina-Ameerika vol.2

 

Saabusin Montevideosse laevaga Buenos Airesets, pühapäevasel ennelōunal. Kuigi Montevideos elab Eesti jagu inimesi (1,3 miljonit), siis esimese hooga oleks linnast justkui tuumasōda üle käinud. Tervete kvartalite kaupa vōis vaid üksikuid kohalikke ringi luusimas näha. Esmane tunne oli nagu Holliwoody filmis, kus üksik gringo ilmub väikelinna.

Aga see on ju pühapäev - see on tōeline puhkus ning see tähendab kollektiivset evakuatsiooni vana- ja kesklinnast rannaäärsetele promenaadidele. La Rambla, mis kulgeb ligi 20km mööda poolsaarena eenduvat rannajoont, on see, mis muudab Montevideo omalaadseks ja kompaktseks ning see on koht, kuhu kōik kohalikud peale töönädala lōppu ennast asuma sätivad, nautimaks oma lemmiktegevust - mate tee joomist, mis on rituaal omaette. Ühes käes spetsiaalne mate tee tops ning teises termos kuuma veega, mida aeg-ajalt ekstraktile peale valatakse, tatsatakse ringi vōi vedeletakse teeservadel. Mate pidavat tekitama sōltuvust. Sōltuvust tekitab ka silmapiirini ulatuv jōgi - Rio del Plata, mille ääres Montevideo asub ja mille värskeid ōhuvoole kōik nautima on tulnud. Kōige laiemas kohas on Rio del Plate 120 km lai, olles sellega mailma kōige laiem jōgi. See on oluliselt laiem kui Soome laht ning keel tōrgub seda nimetamast jōeks. Ka kohalike sōnapruugis on kasutusel pigem meri, kui jōgi.

Rio del Plata tähendab eestikeeli Hōbeda jōgi, mis siiski ei tähenda, et siin kunagi hōbedat oleks leitud. Lihtsalt vastavalt legendile Hōbedamägedest, arvati, et see vōivat kuskil siin kandis olemas olla, mis pole aga kunagi tōestust leidnud. Samast legendist on olnud kaasatud ka sama jōega lōuna servast piirnev Argentiina, mille nimi tuleneb ladinakeelsest sōnast Argentum.

Sattusin Montevideosse ajal, mil oli käimas igaaastane rahvusvaheline tangofestival Viva el tango, mis andis hea vōimaluse tangoga ka natuke lähemalt tutvuda. Pole üllatus, et ka Uruguais on tango ülipopulaarne ning profesionaalseid lauljaid ja tantsijaid on tōeliselt nauditav kuulata ja vaadata. Kuni seniajani käib siin tuline vaidlus selle üle, mis maa vōib enda omaks pidada Carlos Gardelli - meest, kes andis sünni tangole. Üks on selge, et Mr. Tango on sündinud Uruguais, aga kuulsaks sai ta Buenos Aireses ning veelgi kuulsamaks Prantsusmaal.

Bussiga kolme tunni kaugusel Montevideost asub väike maaliline linnake Colonja del Sacramento, mis on endine portugali koloonia ning täna UNESCO kaitse all. Linna ajalugu on kirju - see on käinud rohkem kui viis korda käest kätte hispaanlaste ja portugaallaste vahel, jäädes lōpuks hispaanlaste kontrolli alla. Kuid just portugaalaste mōjutuste tōttu on see koht väga erinev Uruguai muudest linnadest. Tänaseni hästi säilinud koloniaalaegne arhidektuur ja atmosfäär on see, mis annab kohale erilise hōngu ja muudab selle suurepäraseks ringihängimise kohaks. Eriti hubaseks muutub koht ōhtuhämaruses, kui süüdatakse Coloniale omased tänavalaternad.

Asudes vaid laevaga tunni aja kaugusel Buenos Airesest, on see ühtlasi ka buenosairelaste meelsaimaid nädalalōpu veetmise kohti. Kasutasin sama taktikat, hulkusin siin poolteist päeva ringi ning asusin ōhtul laevale. Tagasi Buenos  Airesesse!

TEEKONDVIDEOD