Peruu
REISIKIRI
Aive ja Andrus

90 reisikirja
83 riiki

Peruu: Nazca, Ica, Pisco, Lima

mai 2002
Ladina-Ameerika
Boliiviast tagasi Peruu poole liikudes on sõidukitega teel kehvad lood ning esimest vaba kohaga veokit tuli meil seepärast päris jupp aega oodata. Vaatamata sellele olime aga sama päeva õhtuks Peruus kohal ning sõitsime varahommikuse bussiga edasi Arequipasse. Siin oli meil eesmärgiks leida tee maailma südavaimasse kanjonisse - Colca kanjonisse, et siis järgmise päeva varahommikul juba teele asuda.Teel Colca kanjonisse püstitasime taas kõrgusrekordi - 4900 m merepinnast. Chivay väikeküla on lähim punkt kanjonini, kus käiakse kondorite, maailma ühe suurima linnu, lendu vaatamas.

Chivays on ka hea võimalus ujuda vulkaanist sirisevas soojas mineraalvees.
Colca piirkond: http://www.virtualperu.net/sierra_chivay.html

Kondoritega on seotud palju uskumusi ja legende. Nende nägeminegi on omaette õnneasi. Igal hommikul kogunevad kaugetest maailma nurkadest kokku sõitnud inimesed neid maagilisi linde vaatama ja tihtilugu on nad sunnitud kondoreis nägemata ka lahuma. Seaduspärasust nende lennu nägemise võimaluste osas ei ole j ja teada on ainult see, et kui nad kl 8-9 hommikul väljalennule ei saabu, siis on järgmine võimalus alles järgmisel päeval samal ajal Väikese tõenäosusega võib vahest juhtuda, et ka pärastlõunal mõni lennule tuleb, kuid see on tõesti väga väike võimalus. Meie kondoriootust kroonis edu, ning mitu kuninglikku lindu liugles mõnda aega meist väga lähedal kaljulõhe kohal. Pilt oli muljetavaldav, sest tiivasirutusega 3-4 meetrit liueldes maailma sügavaima kanjoni kohal ei teinud kondorid ühtegi liigutust vaid ainult liuglesid laisalt. Pesad on neid meisterdatud sinnasamasse teravasse kaljuseina ning liuglemas kaivad nad sealt vaid sööki otsimas, kondorid on lihatoidulised ja söögiks lähevad reeglina väiksemad loomad .Sama päeva õhtul liikusime uuesti ranniku suunas, langedes viie km kõrguselt merepinnani - kõik kotis olnud veepudelid ja kreemituubid olid õhtuks kokku tõmbunud. Mööda Vaikse ookeani rannikut seitse tundi uhades joudsime Nazcasse kõrbejooniseid vaatama. Hommikul lennukile ja 14 müstilist pilti oligi nähtud!

Nasca joonistest: http://www.crystalinks.com/nasca.htmlSajanditevanused kõrbejoonised on kaetud müstikalooriga, sest kirjamärke Nazca tsivilisatsioonist säilinud ei ole. Keegi ei tea täpselt miks need hiigeljoonised on liivale tehtud. Joonised avastati 1912 a ja juhuslkikul ülelennul, sest näha on nad vaid õhust. On palju oletusi iidsete inimeste lennuvõime kohta (õhupalliga), kuid kindlat kinnitust ei ole nad tänini leidnud. Sakslanna Maria Reich uuris neid jooniseid 40 aastat ja tema oletuse kohaselt on tegemist iidse astroloogilise kalendriga. Väga põnev on see kõik igatahes. Kuna üks joonis on astronaut ja mitu trapetsit on lennuki maandumisraja kujulised...siis on mitmed uurijad kindlalt väitmas, et tegemist on tulnukate joonistega. Ükskõik mida nad ka ei tahendaks, väga müstiline õhureis oli see igal juhul!

Nascast kimasime edasi Icasse, kus on hiigelsuured kõrgustesse küündivad liivadüünid ja suur hulk liivalaudureid nendel surfamas. Siit oli pealinna Limasse veel 350 km.Kuid siis see juhtuski...bussist väljudes olime ilma ühest kotist...sellest, mis sisaldas kõiki nädalate jooksul kogutud mälestusesemeid...Kuigi olime ju teadlikud võimalikust eesootavast üllatusest, et valge inimene niisama juba siit ei pääse, oli tunne ikkagi jubedamast jubedam. Üritasime halva mängu juures veel veidigi head nägu teha ja lohutasime end sellega, et hing sees on.
Järgnevad tervelt kaks tundi (viimane selle päeva valge aeg) veetsime Ica linna politsei trükimasinistiga, kes hoolikalt iga meie selgituse trükimasinasse lõi. Saime tulemuseks (loe: tasuks) ühe A4 ja kahetunnise keelekursuse, mis kõlab tõlkes nii:

Peru Rahvuspolitsei/ Policia Nacional del Peru

PNP(Peruu Rahvuspolitsei). ICA POLITSEIINSPEKTORI AMETLIK VOLITUS KURITEGUDE JA SEADUSTE RIKKUMISTE OSAKONNAST, MIS KIRJELDAB:

TÕEND:

Akt Nr. 2306  Kell 16:30.- Päev 21.mai 02  SELJAKOTI VARASTAMISE ASJUS- El Sol.PNP. SOLARI OCHOA Juan kinnitab, et allkirjastatud päeval kell 16:05, nõusolekut väljendades ülemkorra kohaselt ja kodaniku taotlusel  Eesti kodanik, Tallinn-Eesti, vallaline, passiga nr. K-12398001, kes konstateeris esmalt Avenida J.J.Elias-Ica, transpordibüroo ?CUEVA? fassaadi ees lõplikult seljakoti( sinine-beez ) varastamist, kui nad tulid maha Nascast tulevalt autobussist sõiduki nr. UH-2813, veel kord kinnitatud personaalselt PNP-poolt ametiusutlusel konduktor Manuel Alberto ANDIA-TIPISMANAGA`ga (30), identifitseeritud L.E. Nr. 22185260, kes kinnitas olnut - väljendades nõusolekut oma allkirjaga, samuti kui ka Eesti rahvusest kodanik, juba räägitud autobussist mahatulemisest, teatas samal viisil bussikonduktor, et ei pannud tähele, kes olid toimingu oletatavad autorid,
Siinkohal tekitatud kahju nimekiri, mida seljakott sisaldas oli järgmine : sularaha , 5 CD-plaati, suveniirid: 3 Peruu suveniiri, 2 Boliivia suveniiri, 2 Costa Rica suveniiri, 5 Mehhiko suveniiri ja 2 Ecuadori suveniiri; niisamuti ühed püksid. Varguse läbiviijad tundmata.
Fdo.Sol.PnP.SOLARI OCHOA, Juan.Fdo.SAP.PNP.- PNP.Deymer . Sektsiooni ülem.Fdo.My.PNP. Alejandro VILLAGARY TORRES. PNP.Ica Politseiinspektor.?
TäPNE KOOPIA ORIGINAALIST
Ica, 21.mai 2002

ON KINNITATUD Instruktor


No aga õhtupimeduses ei heitnud me siiski selles robbery-linnakeses meelt ja suundusime nö programmikohaselt siiski ka liivadüüne vaatama. Ja peab küll ütleme, et nad olid seda minekut väärt  teravate tippudega mitmesaja meetri kõrgused hiigeldüünid ja liivalaudurid sealt alla tuiskamas!

Turu kõrvalt leidsime bussi minekuks Piscosse, kuhu hilisõhtul ka joudsime.
Hoidsime kogu tee kotisangast kinni ja pärale jõudime täies koosseisus. Bussijuht viitas enne valjumist veel seljakotile ja soovitas soojalt need selja pealt kõhu peale keerata...noogutasime moistvalt ja silme eest jooksid läbi hetked politseijaoskonnas.

Pisco lahedal Vaikses ookeanis Paracases on Ballestase saared, mis on kaarja läbikaiguga kaljusaared.

Teeviidaks sinna on salapärane liivast välja joonistuv kujund:Sinna koguneb kogu ookeanis elutsev kahepaikne seltskond. Ja see vaatepilt on võimas! Merelõvide kolooniad, nende möirged, pelikanid, pingviinid, krabid jpt.Ei saa jätta mainimata ka seda, et paadike oli meil katuseta ja ega merelinnud seda siis kasutamata ei jätnud - pärast saime kenasti oma riided muidugi puhtaks:)
TEEKONDVIDEOD