Vatikan
REISIKIRI
Aive ja Andrus

90 reisikirja
83 riiki

Montenegro

oktoober 2015
Balkani tuur

Olemegi otsaga Aadria mere ääres tagasi. Peale Albaania-Montenegro piiri ületamist muutus kõik – meid tervitasid korrastatud teed ja külad.

Kitsas aga heas korras tee lookles läbi külakeste kuni merekallasteni välja. Tegime peatuse tee peale jäävas Bari vanalinnas. Sellelaadseid kindlus-muuseume  oli nüüd tee peale jäänud pea kümneid, aga siiski oli hea selga sirutada ning kohustuslik käik läbi turistitänava kindlustuseni ja tagasi ära teha.

 

Edasi jõudsime Montenegro „glamuuripealinna“ Budvasse. Ka siin on kena vanalinn, aga kõik näib väga kaubanduslik, hinnadki mitmekordselt kallimad ning muidugi ka sedavõrd uhkemad ja läikivamad. Siin saime lõpuks ka ujuma minna. Ükski kohalik sügisel loomulikult ujumas ei käi. Naljatasime, et tõenäoliselt võib siin mererannas vaid skandinaavlasi kohata, ... mis osutuski tõeks, kui kõrvalt koduselt tuttavat soome keelset vadinat kuulsime. J

 

Enne õhtu tulekut jõudsime kohale UNESCO kaitse all olevasse Kotori vanalinnas, mis on paarkümmend kilomeetrit Budvast edasi. Saime suurepärase ööbimiskoha vanalinna müüride vahel asuvas hostelis, otse linnamüürile suunduva värava lähistel. Kuigi kõiksugu vanalinnasid oli sel reisil juba hulgaliselt nähtud, siis Kotor suutis ületada kõiki ootusi. See on on tõeliselt elav linn, mis ei ärka ega sulgu koos äride avanemise ja sulgemisega, vaid siin keeb oma rahulik igapäeva elu, mida aeg-ajalt turistihordad vaid segada püüavad. Kitsastel tänavatel on üsna lihtne ära eksida, sest linnas puuduvad tänavanimed, on vaid maja numbrid. Ainsaks orientiiriks on kohe vanalinna külje alt püstloodselt ülesse kerkiv kaljuseljak, mida mööda kulgeb ka linnamüür. Seda mööda käisime hommikul ka oma sportliku vormi testimas. Täpselt 1350 sammu on tipuni ning see võtab korralikult võhmale küll. Ülevalt on see eest aga päris korralikud vaated vanalinnale ja lahesopis kaarduvale meresadamale.

 

Kotorist pisut edasi asub linnake nimega Tivat, kus endisesse laevatehase piirkonda on viimaste aastate jooksul rajatud tõeliselt glamuurne ostuparadiis ja uhke jahisadam koos sinna juurde kuuluvate uhkete ja ülikallite luksusjahtide ja -kaatritega. Tundub, et Montenegrost on saamas Aadria mere põhjakalda luksturismi harrastajate üks lemmikkohti.

Siit edasi võis näha ka teisi luksuslikke kohakesi sh püha Stefani saart, kus vaid Hollywoodi staaride masti kliendid liikuda tavatsevad. Kõik see ilu jätkub mööda Kotori lahe äärt, kuni Horvaatia piirini välja. Viimase peatuse tegime Perastis, mille vaateid täiustavad kaks  imekaunist maalilist saarekest.

 

Kokkuvõttena jättis Montenegro meile üllatavalt positiivse mulje. Tegemist ei olnud lihtsalt ühe järgmise Balkani riigiga, vaid riigiga mis selgelt eristub oma naabritest. Riigi eripärale aitab kaasa ka eristuv ajalugu - ajal mil kogu Balkani poolsaar oli Türgi ülemvõimu all, suudeti siin säilitada iseseisvus. Kalda joonel asuvates linnades on tunda eelkõige Veneetsia Vabariigi aegseid mõjutusi. Samuti jäi Montenegro Serbia liitlasena puutumata ka Jugoslaavia kodusõjast ning eraldus lõpuks Serbias Montenegro liitvabariigist ja iseseisvus lõplikult aastal 2006. Tänaseks tunnustatakse ka Montenegro keelt eraldi keelena, kuna Jugoslaavia liitriigis oli see pigem serbia dialekti staatuses, mil riikliku kirjakeelena tunnistati vaid serbohorvaadi keelt.


 
TEEKONDVIDEOD